Wprowadzenie do języka Python – Lekcja 0

Uwielbiam dzielić się wiedzą z innymi. W związku z tym chciałbym od czasu do czasu na moim blogu umieszczać darmowe kursy, które wprowadzą Cię w wybraną przeze mnie dziedzinę świata IT. Na pierwszy ogień idzie kurs Pythona, z którym mam najwięcej doświadczenia zawodowego. Zapraszam Cię na lekcję numer zero, w której opowiem co nieco o samym języku, moich doświadczeniach oraz o instalacji potrzebnego środowiska.

Historia

W przyszłym roku Python będzie już sobie liczył okrągłe 20 lat. Jego autorem jest Holender Guido van Rossum, który stworzył język w Centrum Matematyki i Informatyki w Amsterdamie. Oczywiście autorów Pythona jest więcej, jednak Guido był jednostką reprezentatywną i decydującą. Nazwa pochodzi od serialu Latający Cyrk Monty Pythona, którego fanem jest Holender. Szukał on unikalnej i nieco tajemniczej nazwy, inspirację znalazł we wspomnianym tytule.

Osobiście w Pythonie programuję od dobrych kilku lat. Zawodowo od około trzech, wcześniej akademicko. Można więc powiedzieć, że podstawy tego języka mam w małym paluszku.

Dlaczego język Python jest dobry do nauki jako pierwszy?

Przede wszystkim jest to jeden z najłatwiejszych języków programowania. Przemawia za nim przede wszystkim intuicyjna składnia. Słowa kluczowe są zrozumiałe nawet dla kogoś, kto nigdy nie programował. Co więcej, słowa te później wykorzystywane są w innych językach. Dzięki temu nauka nowych będzie przychodziła łatwiej.

Drugim bardzo ważnym czynnikiem są możliwości tego języka. Python może zostać używany do Web Developmentu, sztucznej inteligencji, statystyki, obróbki oraz analizy danych czy do programowania tak zwanych inteligentnych domów. Oczywiście nie są to wszystkie możliwe opcje.

Python to też przede wszystkim ogromna społeczność. W Internecie jest niezliczona liczba grup, które zrzeszają sympatyków tego języka. Poza tym w sieci możemy znaleźć bardzo dużą liczbę materiałów do nauki. Dokumentacja Pythona jest bogata oraz napisana w bardzo zrozumiały sposób w oparciu o proste przykłady. Ten kurs Pythona z pewnością będzie głównie o nie oparty.

Instalacja Pythona

Kurs Pythona zacznijmy od podstawowej kwestii, jaką jest jego pobranie. Wchodzimy na oficjalną stronę i z zakładki Downloads pobieramy Pythona (zakładam, że korzystać będziesz z Windowsa). Na poniższym screenie widzisz konkretną wersję (w tym przypadku 3.8.5). Nie martw się, jeżeli się w przyszłości zmieni. Twórcy języka Python co jakiś czas dodają nowe funkcjonalności, które są wypuszczane w kolejnych wersjach. Jednak na początku Twojej drogi z tym językiem wersja nie jest najważniejsza. Aczkolwiek nie może to być Python w wersji drugiej, ponieważ nie jest on już wspierany.

download_python

Po pobraniu i uruchomieniu instalatora pojawi Ci się poniższe okno, klikamy na Install Now:

kurs python 1

Następnie rozpocznie się proces instalacji Pythona:

kurs pythona

Gdy ona się zakończy pojawi się okienko, w którym zostaniemy poinformowani o pozytywnym zakończeniu instalacji Pythona. Aby przejść dalej klikamy przycisk z napisem Close.

kurs pythona

Teraz sprawdźmy, czy rzeczywiście Python zainstalował się poprawnie. Klikamy Start po czym szukamy naszego Pythona 3.8. Po jego uruchomieniu powinno się pojawić okienko. Jest to konsola, w której możemy wywoływać podstawowe komendy języka Python.

kurs pythona

Jakie IDE wybrać?

Na początku wyjaśnijmy sobie, czym jest IDE. Integrated Development Environment, czyli zintegrowane środowisko programistyczne. Najprościej rzecz ujmując jest to program lub zespół programów służących do tworzenia, modyfikowania, testowania i konserwacji oprogramowania. Najpopulatniejsze IDE to między innymi Microsoft Visual Studio, Eclipse, NetBeans czy programy od JetBrains.

W przypadku tego kursu będę posługiwał się połączeniem Anacondy z PyCharmem. Dzięki pierwszemu narzędziu będziemy mogli tworzyć oddzielne wirtualne środowiska, w których instalowane będą potrzebne biblioteki. Ogromnym plusem Anacondy jest odseparowanie naszego workspace’u od tego systemowego. Innymi słowy, będziemy mieli zamknięte środowisko, które w żaden sposób nie będzie wpływało na inne.

Instalacja Anacondy

Anacondę pobieramy z tej strony dla odpowiedniej dystrybucji Windowsa. Następnie uruchamiamy instalator, po czym pojawi nam się okienko:

kurs pythona

Klikamy Next, następnie zapoznajemy się z License Agreement, po czym klikamy I Agree:

kurs pythona

W kolejnym oknie wybieramy typ instalacji: tylko dla Ciebie bądź dla wszystkich użytkowników komputera. Po wybraniu klikamy Next >.

kurs pythona

Następnie wybieramy katalog, w którym ma zostać zainstalowana Anaconda. W moim przypadku jest to domyślna ścieżka.

kurs pythona

Zaznacz opcję Register Anaconda3 as my default Python 3.8. Przyda to się przy korzystaniu z PyCharma. Po zaznaczeniu boxa klikamy na Install.

kurs pythona

kurs pythona

Po zakończeniu instalacji klikamy przycisk z napisem Next >, potem jeszcze raz Next > i na końcu Finish. W ostatnim oknie jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o Anacondzie, zaznacz dwa pokazane boxy.

kurs pythona

kurs pythona

kurs pythona

Instalacja PyCharm’a

PyCharma możemy pobrać z tej strony. Do wyboru mamy dwie wersję, Professional i Community. Na początek proponuję pobrać wersję Community, która jest darmowa. Do nauki podstaw Pythona w zupełności nam wystarczy. Uruchamiamy instalator, klikamy Next >.

kurs pythona

Następnie definiujemy ścieżkę instalacji PyCharma:

kurs pythona

W kolejnym oknie nie zaznaczamy żadnego boxa, przechodzimy dalej:

kurs pythona

Następnie klikamy Install:

kurs pythona

kurs pythona

Gdy pojawi się komunikat oznajmiający koniec instalacji, możemy zaznaczyć box przy Run PyCharm Community Edition. Dzięki temu od razu przejdziemy do PyCharm’a. Po czym klikamy na przycisk z napisem Finish.

kurs pythona

Na początku pojawi nam się okno, które zapyta nas o import ustawień dla PyCharma. Zaznaczamy Do not import settings, ponieważ dopiero zaczynamy przygodą z tym IDE.

kurs pythona

Następnie wybieramy preferowany przez nas motyw, w podstawowej wersji mamy do wyboru ciemniejszy Dracula oraz jasny Light. Osobiście wolę ten pierwszy. Po wybraniu motywu klikamy na przycisk z napisem Next Feature Plugins.

kurs pythona

Tutaj znajdziemy dodatkowe pluginy, które na początku nie przydadzą się nam. Dlatego też klikamy od razu na Start using PyCharm.

kurs pythona

Tutaj mamy kilka opcji do wyboru. Pierwsza to stworzenie zupełnie nowego projektu od zera. Druga to wczytanie istniejącego już projektu. Get from Version Control pozwala nam na ściągnięcie projektu z repozytorium. Wypieramy opcję New Project, po czym przechodzimy dalej.

kurs pythona

To okno jest bardzo ważne. To tutaj decydujemy o szczegółach naszego projektu. Wybieramy lokalizację, w której będzie się on znajdował. Następnie upewniamy się, że przy New environment using mamy zaznaczoną Conda. Jest to Anaconda, którą chwilę wcześniej instalowaliśmy. Upewniamy się, że wybrana jest zainstalowana wcześniej wersja Pythona (w naszym przypadku 3.8). Zaznaczmy również box przy Create a main.py welcome script, dzięki temu PyCharm wygeneruje nam powitalny skrypt.

W tej chwili powinniście mieć taki widok jak poniżej. Pokazany macie bardzo prosty skrypt, który powinien wyświetlić w konsoli komunikat Hi, Pycharm.

Aby sprawdzić, czy rzeczywiście skrypt zwróci nam komunikat Hi, Pycharm kliknij na zaznaczony przeze mnie zielony przycisk. Jak widzisz w moim przypadku, program zwrócił oczekiwany komunikat.

Praca domowa

Na końcu każdej lekcji będę miał dla Ciebie pracę domową związaną z poruszanymi tutaj zagadnieniami. Na początek coś prostego, przejdź przez wszystkie powyższe kroki do momentu wyświetlenia komunikatu w PyCharmie. Jednak nie będzie to ten sam komunikat. Zmodyfikuj skrypt tak, aby w miejscu PyCharm pojawiło się Twoje imię. W kolejnej lekcji przejdziemy już do samych podstaw języka, wtedy też pojawią się ciekawsze i bardziej zaawansowane zadania.

Mam nadzieję, że dzięki mojej pomocy poznasz podstawy tego języka. Jeżeli napotkasz na jakieś problemy zostaw komentarz pod postem lub skontaktuj się ze mną przez formularz kontaktowy. Liczę również na Twoją opinię, podziel się ze mną swoimi odczuciami i wrażeniami. Zarówno tymi pozytywnymi jak i negatywnymi. Każda opinia jest dla mnie na wagę złota.

Jeżeli masz już za sobą pracę domową, zapraszam do kolejnej lekcji tutaj 🙂

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA JUŻ TERAZ!
SPRAWDŹ CO DZIĘKI NIEMU ZYSKASZ