Strony internetowe, dzięki którym nauczysz się programować – Szybki Strzał #3

Nauka programowania jest długotrwałym procesem, który wymaga regularności oraz ciągłego praktykowania. Można przyjąć, że z dnia na dzień pojawiają się nowe języki i nowe technologie. Dużo zagadnień potrafi bardzo szybko się dezaktualizować i zmieniać, dlatego warto być ze wszystkim na bieżąco. Dlatego bardzo ważnym aspektem jest zrozumienie mechanizmów działających w świecie programowania. W tym materiale znajdziesz odniesienia do stron internetowych, dzięki którym podnosiłem i nadal podnoszę swoje programistyczne umiejętności.

nauka programowania

Gdy zaczynałem swoją przygodę z programowaniem, na uczelni polecano mi korzystanie z serwisu SPOJ – Sphere Online Judge. Umożliwia on sprawdzanie programistycznych umiejętności poprzez rozwiązywanie algorytmicznych problemów. Można tam znaleźć zadania o różnym poziomie trudności, od tych bardzo łatwych po te bardzo trudne. Programować tam można w około 55 językach, platforma umożliwia również organizowanie własnych konkursów. SPOJ używany jest do zajęć dydaktycznych między innymi na Politechnice Gdańskiej, na której robiłem swoje dyplomy.

Women in Tech | Hacker Rank
nauka programowania

HackerRank jest bardziej zaawansowaną platformą, która jest przyjaźniejsza dla oka. Tutaj również zmagać się można z programistycznymi zagadkami dotyczce przeróżnych języków i technologii. W przypadku HackerRank każde rozwiązanie zagadki daje nam punkty, za które można kupić podpowiedzi do następnych zadań. Oprócz zbierania punktów zdobywamy kolejne rangi, którymi możemy się chwalić w mediach społecznościowych. Dzięki temu możemy napędzać rywalizację ze znajomymi. Rozwijać możemy się w różnych dziedzinach, od najbardziej popularnych języków po ciekawie skonstruowane kategorie takie jak Interview Preparation Kit albo Problem Solving. Istnieje możliwość uzyskania certyfikatów.

GitHub - rohan-paul/Codewars-Solutions
nauka programowania

Codewars polecił mi kolega na studiach, który bardzo chwalił ten serwis. Podobnie tak jak w poprzednio opisywanych platformach rozwiązuje się tam programistyczne zagadki. Co odróżnia Codewars od innych stron internetowych tego typu? Tutaj cała otoczka związana jest ze światem karate. Każdy użytkownik ma swój poziom, który nazywa się kyu lub dan (w zależności od poziomu zaawansowania). Zwiększa się go wraz z liczbą rozwiązanych zadań, które nazywane są z japońskiego kata. Każdy kto miał niewielką styczność z tą dyscypliną sportu, będzie z przyjemnością korzystał z Codewars.

Czy znasz jeszcze jakieś ciekawe platformy, dzięki którym nauka programowania stanie się prostsza? Zachęcam do dyskusji w komentarzach 🙂

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA JUŻ TERAZ!
SPRAWDŹ CO DZIĘKI NIEMU ZYSKASZ