Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna w branży IT to sprawa, która pojawia się w życiu każdej programistki bądź programisty. Rynek ten wymaga od nas ciągłego edukowania się oraz regularnej aktualizacji wiedzy. Na podstawie moich doświadczeń przygotowałem dla Ciebie kilka wskazówek dotyczących przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej w branży IT.

Znajdź pasującą do Ciebie ofertę pracy

Jest to pierwszy krok, od którego zaczyna się cały proces zatrudnienia w nowej firmie. Pamiętaj o kilku kryteriach z tym związanych:

  • Wybieraj tylko takie ogłoszenia, w których opisane są znane przez Ciebie technologie. Na technicznej części rozmowy kwalifikacyjnej z pewnością zostaniesz o nie zapytane. Z drugiej strony nie zamykaj się na nowe rzeczy! Jeżeli nie znasz danej technologii przyznaj na rozmowie, że szybko się uczysz i chętnie będziesz rozwijać umiejętności w danej dziedzinie.
  • Szukając pracy, przede wszystkim zwróć uwagę na takie kwestie jak: godziny pracy, możliwości rozwoju czy zarobki. Nie daj się przekupić piłkarzykami albo owocowymi czwartkami! Firmy bardzo często najbardziej eksponują w ogłoszeniach rzeczy, które tak na dobrą sprawę nie mają żadnego znaczenia dla Twojej programistycznej kariery.
  • Jeżeli masz znajomych pracujących w wybranej przez Ciebie firmie, zapytaj ich o atmosferę w zespole. Jest ona bardzo ważna, czasami nawet najważniejsza. Otaczając się dobrymi ludźmi, zdecydowanie lepiej spędza się czas w pracy i chętniej podchodzi się do swoich obowiązków.

Określ swoje mocne i słabe strony

Na pewno zostaniesz o to zapytany na rozmowie kwalifikacyjnej. Potencjalny pracodawca będzie chciał poznać, w czym czujesz się najlepiej oraz co jeszcze musisz w sobie poprawić. Nie bój się chwalić prostymi rzeczami! Punktualność czy umiejętność zorganizowania sobie pracy jest w tej branży na wagę złota. Jeżeli przykładowo masz z tym problem, nie bój się o tym wspomnieć. Pamiętaj jednak, że równocześnie musi z tym iść deklaracja pracy nad sobą i poprawy swoich niedociągnięć.

Znajdź przykładowe pytania w Internecie

Jeżeli czujesz, że Twoje wiedza na temat danej technologii lub języka programowania nie jest usystematyzowana, możesz poszukać przykładowych pytań w Internecie. Bardzo często ludzie dzielą się swoimi spostrzeżeniami oraz pytaniami, z którymi mieli do czynienia na rozmowie kwalifikacyjnej. Z drugiej strony nie licz na to, że któreś pytanie techniczne powtórzy się na rozmowie. Tak jak wspomniałem na początku, znalezienie przykładowych pytań z pewnością pomoże w usystematyzowaniu posiadanej wiedzy. Dodatkowo możesz dowiedzieć się czegoś, o czym wcześniej nie miałeś zielonego pojęcia!

Dowiedz się jak najwięcej o nowym pracodawcy

Na rozmowie kwalifikacyjnej rekruter może zapytać Cię o wiedzę, jaką posiadasz na temat firmy, do której chcesz się dostać. Co ma to na celu? Otóż potencjalny pracodawca chce poznać Twoje rzeczywiste motywacje dotyczące zatrudnienia. Jeżeli wykażesz się podstawową wiedzą na temat firmy oraz wykażesz zainteresowanie nią – z pewnością zaplusujesz u rekruterów. Często ludzie wykazujący się ignorancją w tej materii są skreślani.

Przygotuj swoje portfolio

Bardzo ważną rzeczą na rozmowie kwalifikacyjnej są Twoje stworzone projekty. Rekruter z pewnością zapyta Cię o doświadczenia z tym związane. W takim wypadku dobrze jest sobie odświeżyć wiedzę dotyczącą projektów z przeszłości: akademickich, zawodowych oraz tych robionych po godzinach dla frajdy. Dobrze jest mieć przygotowane repozytorium z kodem na wypadek, gdy pracodawca będzie chciał sprawdzić na przykład jakość Twojego kodu.

Przede wszystkim SZCZEROŚĆ!

Na koniec najważniejsza zasada, która dotyczy nie tylko branży IT – Przede wszystkim SZCZEROŚĆ! Nie kłam i nie wymyślaj niestworzonych historii. Lepiej przyznać się do niewiedzy niż udawać eksperta w danej dziedzinie. Rekruterzy są na tyle doświadczeni, że bez problemu wyłapią to, kiedy ściemniasz a kiedy mówisz prawdę. Niewiedza jest rzeczą ludzką, nie ma człowieka który zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Na rozmowie ludzie z firmy docenią to, że potrafisz przyznać się do tego, że czegoś nie wiesz.

 

Rozmowa kwalifikacyjna w branży IT nie będzie Ci straszna, jeżeli weźmiesz do serca moje rady. Jeżeli nie zgadzasz się z nimi zapraszam do dyskusji w komentarzach 🙂

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA JUŻ TERAZ!
SPRAWDŹ CO DZIĘKI NIEMU ZYSKASZ