Co mi dała praca zdalna?

Od kilku miesięcy duża część programistów przeszła z biurowego trybu pracy na zdalny. W związku z tym postanowiłem stworzyć kilka wpisów na ten temat. Na pierwszy ogień chciałbym opisać zalety pracy zdalnej z mojego punktu widzenia. Po przeczytaniu zapraszam do dyskusji, bo z pewnością jest o czym 🙂

Oszczędność czasu

Mieszkam w Trójmieście i do swojego miejsca pracy mam kawałek drogi. Niestety bardzo często, w okresie przed pandemią, zdarzało mi się stać bardzo długo w korkach. Aby je omijać musiałbym kompletnie zmienić układ całego swojego dnia, który musiałbym w całości podporządkować pracy. W najgorszych przypadkach marnowałem na drodze od 30 do 40 minut! Co w skali tygodni i miesięcy było przerażające. Obecnie zyskane minuty mogę przeznaczyć na rzeczy takie jak dłuższy sen, czytanie książki czy robienie posiłków. Mogę również bez problemu załatwiać sprawy urzędowe, prywatne, zdrowotne itd. Z mojego punktu widzenia jest to największy plus spośród wszystkich. Czas jest czymś bezcennym, nie możemy o tym zapominać.

Oszczędność pieniędzy

Jeżeli chodzi o pieniądze, to tutaj skupię się na dwóch kwestiach. Po pierwsze dojazdy z domu do pracy i z pracy do domu. Wiadomo, że samochód nie jeździ na wodę czy powietrze. Co jakiś czas muszę nakarmić swoje auto. Miesięcznie wydawałem od 200 do 300 zł na paliwo. Do pracy dojeżdżałem z żoną, więc nie było aż tak źle. Teraz jak się pewnie domyślacie zużywam znacznie mniej paliwa, a co za tym idzie zostaje więcej pieniędzy w kieszeni. Z drugiej strony można powiedzieć, że na pewno podniosły się koszta związane z opłatami prądu. Można w dużym przybliżeniu uznać, że te wydatki się bilansują.

Wychodziłbym na zero gdyby nie posiłki. W pracy zazwyczaj jadałem w miejscowych jadłodajniach, gdzie średnio dziennie zostawiałem od 20 do 30 złotych. Czasami oprócz obiadu kupowałem coś na śniadanie lub przekąskę. W domu absolutnie nie mam takich potrzeb i na jedzenie wydaję znacznie mniej! Tak jak wcześniej wspomniałem poświęcam trochę czasu na przygotowanie posiłków, jednak dzięki temu po pierwsze wiem co jem (a to jest bardzo ważne dla zdrowia) a po drugie odżywiam się za mniejsze pieniądze. Dlatego summa summarum praca zdalna daje mi możliwość oszczędzenia nawet kilkuset złotych w skali miesiąca.

Większa produktywność

Ten plus pewnie nie znalazłby się na tej liście gdyby nie fakt, że nie mam dzieci 🙂 W domu bardziej potrafię się skupić na swoich zadaniach i  w moim mieszkaniu jest zdecydowanie mniej rozpraszaczy w porównaniu do biura. W moich czterech ścianach nikt mi nie przeszkadza, mam absolutną ciszę i spokój. Na własnej skórze przekonuje się, że praca zdalna nie powinna być wyjątkiem, a regułą. Z drugiej strony znam kilka osób, które jak najszybciej wróciłyby do biura. Są to osoby, które mają potomstwo. Z pewnością w takich warunkach zdecydowanie trudniej jest się skupić na swoich zadaniach.

Łatwiejsze planowanie dnia i większe możliwości

Mój dzień pracy zaczynam około 9 i kończę mniej więcej 8 godzin później. Do tego dochodzi czas poświęcony na zrobienie posiłków, pasje związane z programowaniem i piłką nożną oraz inne działalności. Obowiązków trochę mam, jednak dzięki zdalnej pracy mogę sobie wszystko zaplanować wręcz co do minuty. W tym przypadku wypada mi bardzo dużo czynników losowych, które mogą destruktywnie wpłynąć na moje plany. Codziennie korzystam z takich narzędzi jak Google Calendara i Todoist. Dzięki nim mam wszystko pod kontrolą.

Idealne zaplanowanie dnia pozwala mi wykrzesać z niego jeszcze więcej wolnego czasu, który mogę przeznaczyć na to co lubię. Między innymi jest to siłownia, gra w tenisa, czytanie książki czy obejrzenie dobrego filmu lub serialu. Kiedyś wspominałem w jednym z wpisów, że na studiach nauczyłem się organizować swój czas. Czerpię z tego korzyści szczególnie teraz, gdy mam sporo spraw na głowie. Życie ma się tylko jedno, dlatego chcę z niego wycisnąć jak najwięcej.

Praca zdalna nie tylko z domu

W powszechnie panującej opinii uważa się, że praca zdalna jest równoznaczna z pracą w domu. Otóż niekoniecznie! Tak na dobrą sprawę możemy to robić z każdego miejsca na świecie gdzie jest dostęp do internetu. Praca w ulubionej kawiarni przy filiżance ulubionej kawy? A może praca na ławce w parku przy akompaniamencie śpiewu ptaków i szumu drzew? A co powiesz na zdalną pracę przy szumie fal? To wszystko jest jak najbardziej możliwe! W mojej firmie panuje zadaniowy tryb pracy. Dlatego nieważne jest to gdzie napiszesz kod lub przygotujesz prezentacje. Najważniejsze jest to, żeby dowieźć coś na czas oraz aby nasz produkt końcowy był oczekiwanej jakości.

Jak widzisz zalety pracy zdalnej w moich oczach są liczne. Czy Ty również w obliczu pandemii koronawirusa pracujesz z domu? Czy widzisz podobne korzyści do moich? Zapraszam do dyskusji w komentarzach 🙂

To były zalety pracy zdalnej, w kolejnym wpisie odniosę się do wad.

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA JUŻ TERAZ!
SPRAWDŹ CO DZIĘKI NIEMU ZYSKASZ