Plusy studiów informatycznych

Co roku duża grupa ludzi zastanawia się nad kierunkiem studiów. W dzisiejszych czasach bardzo popularnym, o ile nie najpopularniejszym, kierunkiem jest informatyka, która wciąż generuje nowe miejsca pracy. Czy warto iść na takie studia? Jak w większości kwestii – zdania są podzielone. W tym wpisie chciałbym przedstawić Ci plusy studiów informatycznych, które wyłoniły się w trakcie mojej przygody na informatyce.

Na początku chcę opowiedzieć Ci moją historię, żebyś wiedział od czego zaczynałem moją przygodę. Gdy kończyłem gimnazjum marzyła mi się klasa w liceum z rozszerzoną informatyką, to było coś z czym wiązałem przyszłość. Niestety moje losy potoczyły się tak, że skończyłem na rozszerzonej matematyce, geografii i angielskim. Co ciekawe zabrakło mi jednego punktu, aby dostać się na profil dziennikarski. W liceum ogólnokształcącym przyłożyłem się i uzyskałem z matury wynik, który pozwalał mi bez problemu dostać się na Informatykę na Politechnice Gdańskiej. Przed studiami miałem bardzo mało do czynienia z programowaniem, moje doświadczenie ograniczało się do absolutnych podstaw języka C++. Tak więc zaczynałem praktycznie od zera.

Nauczysz się programowania

Automatycznie może Ci się nasunąć kontrargument, że nie trzeba iść na studia, aby nauczyć się programowania. Tak naprawdę do każdej dziedziny naukowej możemy tak podejść. Przykładowo nie każdy dobry dziennikarz kończył studia dziennikarskie. Dzięki uczelni narzucisz sobie dyscyplinę i systematyczność nauki. Nauczysz się zarządzać czasem, dzięki czemu zaplanujesz sobie cały tok nauki oraz robienia laboratoriów czy projektów. Programowania na studiach jest niesamowicie dużo, szczególnie na politechnice. Dla mnie było to zderzenie ze ścianą, nie byłem przyzwyczajony do tak intensywnej pracy. Dopiero po jakimś czasie zacząłem za wszystkim nadążać, nauczyłem się zarządzać czasem. Jest to niesamowicie przydatna umiejętność, która przyda Ci się również w życiu.

Teraz po tych kilku latach z czystym sumieniem mogę przyznać, że dotykając jakiegokolwiek języka potrafię go z pomocą dokumentacji technicznej zrozumieć. Kiedyś na jednym z wykładów na pierwszym semestrze powiedział coś takiego: Najtrudniej jest się nauczyć pierwszego języka programowania. Później przy następnych wystarczy kilka dni z dokumentacją i gotowe! Podpisuję się pod tym rękami i nogami, najtrudniej jest nauczyć się pierwszego języka, po którym będziesz rozumieć ogólne zasady programowania bez podziału na języki czy technologie.

Wyrobisz sobie charakter

Ja oprócz poznania wielu języków programowania i przeróżnych technologii na studiach wyrobiłem sobie charakter. Szkoła wyższa to miejsce, gdzie profesorowie są dla studentów, a nie na odwrót. Polecam kultową scenę z filmu Chłopaki nie płaczą, podczas której jeden ze studentów szkoły muzycznej spóźnia się na egzamin. Tak naprawdę o wszystko na studiach trzeba walczyć: o oceny, terminy, konsultacje i tak dalej i tak dalej. Można powiedzieć, że jeżeli sam o siebie nie zadbasz to tym bardziej nie zrobią tego wykładowcy. Najbardziej się o tym przekonałem pisząc swoje prace dyplomowe. Promotorzy mogą mieć totalnie gdzieś swoich dyplomantów. Dlatego to Ty musisz się starać i to Ty musisz zawsze wykonać pierwszy krok. Wtedy po pierwsze udowadniasz sobie, że potrafisz wziąć sprawy w swoje ręce. Po drugie imponujesz promotorowi, z pewnością chętniej będzie współpracował z osobą, której zależy na tytule naukowym niż z taką, do której opiekun pracy sam musi się zwracać i pytać o postępy. Równolegle toczy się często nierówne walki z laboratoriami, z projektami oraz z goniącymi terminami. Jest to przedsmak tego, co czeka absolwenta takich studiów w pracy. Szkoła wyższa to prawdziwy poligon, na którym przetrwają tylko najwytrwalsi.

Stworzysz sieć kontaktów i poznasz ciekawych ludzi

Przełom września i października to czas w którym wszyscy pierwszoroczniacy udają się na wykład inauguracyjny swojego wydziału. Na dzień dobry poznajesz wiele nowych ludzi i nawiązujesz pierwsze relacje. Bardzo ważne jest, aby już na początku uczelnianej przygody nabywać i pielęgnować nowe znajomości. Jest to bardzo ważne, ponieważ później przy realizacji projektów grupowych dobór współpracowników jest niesamowicie ważny. Chyba nie chcesz w pojedynkę robić zaawansowanego programu? Na studiach pomoc innych jest niezwykle potrzebna, przykładowo kolega może być ekspertem od programowania obiektowego a koleżanka od matematyki. Wtedy lepiej przygotować się do egzaminu z kimś, kto temat ogarnia perfekcyjnie (oczywiście w przypadku gdy masz z tym problem – w przeciwnym wypadku zaproponuj innym wspólną naukę!). Znajomości nabyte na studiach mogą pomóc w zdobyciu pierwszej lub kolejnej pracy z polecenia. Gdy zostaniesz już absolwentem studiów informatycznych i postanowisz znaleźć pracę na miejscu, spotkasz w pracy wielu znajomych z politechniki czy uniwersytetu. Wbrew pozorom świat jest mały.

Zdobędziesz doświadczenie

Ten akapit ma bardzo dużo wspólnego z punktem numer jeden. Oprócz umiejętności programowania do zdobycia jest niezwykle cenne doświadczenie, które będzie się zwiększało praktycznie z tygodnia na tydzień. Programowanie to nieustanne borykanie się z różnymi problemami, które zazwyczaj ktoś kiedyś rozwiązał. Po kilku latach przekonasz się, że każdy kolejne zadanie do rozwiązania jest czymś, z czym już kiedyś się zmagałeś. W pewnym momencie dojdziesz do takiej wprawy, że dla jednego problemu podasz kilka alternatywnych rozwiązań. Dzięki studiom nauczysz się rozkładać zadania na czynniki pierwsze, spowoduje to transformację jednego wielkiego problemu na kilkanaście mniejszych i zarazem prostszych. Tak jest na studiach, tak też będzie w późniejszej pracy.

Nauczysz się szukać informacji

W dzisiejszych czasach studenci informatyki mają bardzo ułatwiony dostęp do wszelkiego rodzaju materiałów. Od książek, przez wykłady po materiały wideo. W sieci jest niezliczona ilość kursów, które pomogą w nauce danego języka lub danej technologii. Najczęściej jednak Internet będzie służył to znajdowania rozwiązań problemów, z którymi natkniesz się w trakcie toku studiów. Po pewnym czasie będziesz rozróżniać wartościowe treści od tych bezużytecznych. Dzięki temu proces wdrażania rozwiązania u siebie przejdzie o wiele szybciej. W sieci jest niezliczona ilość for, stron internetowych, na których z pewnością znajdziesz pomoc. Pamiętaj jednak, aby nie kopiować rozwiązań jeden do jednego. Plagiat to jeden z najbardziej negatywnych aspektów na studiach. Gdy raz prowadzący przyłapie Cię na nim, możesz mieć przechlapane do końca studiów.

Zrobisz dyplom

Czy studia są potrzebne do zostania programistą? Oczywiście, że nie. Czy bez studiów masz szansę na bardzo dobrze płatną pracę? Oczywiście, że tak. Tak na dobrą sprawę do każdej dziedziny nauki można tak podejść, wybitne jednostki nie potrzebują studiów wyższych, aby zostać specjalistami w danej dziedzinie. Jednak z drugiej strony zdarzają się sytuacje, w których czynnikiem decydującym na przykład o zatrudnieniu jest posiadanie dyplomu szkoły wyższej. Co ciekawe niektóre firmy informatyczne premiują stopnie naukowe na przykład większą wypłatą. Ostatecznie tytuł magistra inżyniera nie jest potrzebny do zrobienia kariery w branży IT. Musisz jednak liczyć się z tym i mieć cały czas z tyłu głowy to, że w pewnych sytuacjach wykształcenie wyższe może mieć decydujące znaczenie o być albo nie być.

To jest mój subiektywny ranking największych zalet studiów informatycznych. Pojawi się już materiał, w którym opowiem o największych wadach tego kierunku studiów. Wszystko oparte na własnych przeżyciach i doświadczeniach 🙂

A Ty jakie widzisz plusy studiowania informatyki? Zapraszam do dyskusji!

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA JUŻ TERAZ!
SPRAWDŹ CO DZIĘKI NIEMU ZYSKASZ