bpython – Szybki Strzał #2

Przyszedł czas na kolejny Szybki Strzał! Dalej zostajemy w świecie Pythona, dziś chciałbym Ci pokazać ciekawy interfejs, który może się okazać nieoceniony dla początkujących programistów tego języka. W tym materiale dowiesz się, czym jest bpython-interpreter.

Czym jest bpython?

Zacznijmy od formalności a następnie przejdziemy do przykładów. Na stronie internetowej bpython’a możemy znaleźć listę jego funkcjonalności. Możemy tam znaleźć między innymi:

  • Podświetlanie składni w linii,
  • Autouzupełnianie z sugestiami wyświetlanymi podczas pisania,
  • Oczekiwana lista parametrów dla dowolnej funkcji Pythona,
  • Zapisanie wprowadzonego kodu do pliku.

Jest tego jeszcze więcej, jeżeli chcesz się z tym zapoznać odsyłam Cię do oficjalnej strony.

bpython’a możemy zainstalować tak jak typową pythonową bibliotekę za pośrednictwem pip’a:

pip install bpython

lub klonując repozytorium z githuba:

git clone https://github.com/bpython/bpython/

Po uruchomieniu bpython’a wszystko wygląda tak jak zwykły interpreter Pythona. Zobaczcie sami co się dzieje, gdy chcę napisać proste wywołaniu funkcji print:

bpython sam podpowiada mi jakie funkcje mogę wywołać zaczynające się na prin a dodatkowo pokazuje w jaki sposób wcześniej wywoływałem print z argumentem “test”.

W następnym kroku zdefiniowałem własną funkcję, która porównuje dwie zmienne b. Moja funkcja jest już w pamięci, dzięki czemu bpython podpowiada mi, że mogę ją wywołać!

Co więcej pokazuje mi jakie argumenty muszę podać:

Działa to również na zewnętrznych bibliotekach, takich jak na przykład numpy. Po jej zaimportowaniu chciałem wywołać funkcję sum, zobaczcie co się stało:

bpython podpowiedział mi nie tylko jakie parametry przyjmuje, ale również pokazał mi co ta funkcja dokładnie robi i jakie typy paramterów przyjmuje!

bpython jest idealnym narzędziem dla osób, które dopiero zaczynają kroki w Pythonie i jeszcze nie pamiętają dokładnie nazewnictwa funkcji. Jest to również dobry sposób na to, aby w dowolnej bibliotece sprawdzić jakie parametry funkcja przyjmuje oraz co dokładnie robi. Oczywiście wszystko bez zainstalowanego IDE takiego jak na przykład PyCharm. Podpowiadanie zazwyczaj jest w każdym IDE, bpython umożliwia to bez jego instalacji.

Czy korzystaliście kiedyś z bpythona? Jak go oceniacie? Zapraszam do dyskusji w komentarzach!

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA JUŻ TERAZ!
SPRAWDŹ CO DZIĘKI NIEMU ZYSKASZ